DoporučujemeZaložit web nebo e-shop
aktualizováno: 15.11.2022 09:23:54 

Český rybářský svaz - MO Poběžovice

Černé chvíle naší MO

Otrava rybníka Zámělíč.

Tisíce ryb břichem vzhůru – to byl obrázek, který se v úterý po třetí hodině odpolední naskytl rybářům a občanům, kteří přišli k rybníku poblíž obce Zámělíč na Poběžovicku.


„Je to katastrofa. Náš hospodář pan Šebesta, jemuž je přes osmdesát let, měl slzy v očích. Mladší rybáři z toho byli vyjukaní, starší zdrcení,“ řekl nám k úhynu ryb jednatel Místní organizace Českého rybářského svazu v Poběžovicích Josef Váňa.

„Případ nám telefonicky na obvodní oddělení policie Poběžovice včera odpoledne deset minut před půl čtvrtou nahlásil hospodář Českého rybářského svazu Poběžovice s tím, že pravděpodobně došlo k otravě ryb v rybníku mezi obcemi Zámělíč a Srby, který je majetkem jejich rybářské organizace,“ uvedla včera Deníku policejní mluvčí Vladislava Čejková.

Na místo se dostavila hlídka poběžovických policistů a výjezdová skupina Okresního ředitelství Policie ČR z Domažlic.
„Policisté celou věc zadokumentovali. Nyní prověřují, zda nedošlo k naplnění skutkové podstaty trestného činu ohrožení a poškození životního prostředí. Věc je šetřena postupem dle § 158 odstavce 1 trestního řádu. Možnou příčinou otravy ryb by mohl být únik fekálií z nedalekého vepřína u obce Sedlec. Byl zjištěn únik fekálií do propusti pod komunikací směrem k znečištěnému rybníku,“ dodala Čejková.

Hasiči byli povoláni po 16. hodině, a to profesionální jednotka z Domažlic, která si po průzkumu místa události vyžádala přítomnost chemické laboratoře z Třemošné. „Podle prvních odhadů se v rybníku nacházelo asi 200 mrtvých ryb. O události byl informován zástupce odboru životního prostředí a Česká inspekce životního prostředí. Po prvních rozborech, které na místě provedli pracovníci laboratoře, byly naměřeny pětkrát vyšší hodnoty čpavku, než je přípustné,“ uvedla krajská mluvčí hasičů Alena Marešová s tím, že pracovníci laboratoře zajistili odebrání vzorků vody z rybníku i z okolí vepřína.

Ve skutečnosti ale došlo k mnohem vyššímu úhynu ryb, než se předpokládalo.

„Přišli jsme o 2 800 dvou– až tříletých kaprů a tisícovku ročních candátů. Dnes ráno odvezlo přibližně 2 400 kilogramů mrtvých ryb auto do kafilérie v Biřkově, ale máme obavy, že další mrtvé ryby mohou být ještě na dně,“ upřesnil nám včera ztráty jednatel rybářů Váňa s tím, že na místě nepřišly nazmar jen ryby, ale našli i uhynulé žáby, takže informovali Agenturu ochrany přírody Plzeň.

Zajímalo nás, co viníkovi této ekologické havárie hrozí. „Způsobená škoda byla předběžně vyčíslena na 60 000 korun. Podstatné je, zda případ bude posuzován jako neúmyslné nebo úmyslné zavinění. V prvním případě hrozí odnětí svobody na šest měsíců nebo zákaz činnosti případně peněžitý trest. Pokud by byl prokázán úmysl, sazba odnětí svobody je až tříletá, samozřejmě i zde je možnost zákazu činnosti a pokuty,“ uvedla policejní mluvčí.

„Před dvěma roky jsme rybník kompletně odbahnili a upravili za zhruba 2,5 milionu korun, a to za pomoci téměř dvoumilionové dotace od Státního fondu životního prostředí. Nejhorší je to, že vodu plnou fekálií nemůžeme z rybníku jen tak vypustit. Dostala by se do Pivoňky, která je pstruhová, a dále do Černého potoka a řeky Radbuzy,“ zakončil jednatel poběžovických rybářů Váňa.

Zdroj: http://domazlicky.denik.cz/zpravy_region/pobezovicti-rybari-prisli-o-tisice-ryb20080718.html